Zákoník práce čekají velké změny

Autor: Jakub Tomšej

Poslanecká sněmovna na jaře 2024 projednává novelu zákoníku práce týkající se odborů, mimořádných a zaručených mezd. Druhou novelu zákoníku práce, jejímž cílem je zvýšení flexibility trhu práce, bude na jaře schvalovat vláda. Ve výhledu je i třetí novela na téma transparentnosti v odměňování. S blížícím se koncem volebního období vláda a zákonodárci zrychlili práce na novelizacích právních předpisů. Týká se to i pracovního práva.

Novela zákoníku práce

Jako první se očekává schválení novely zákoníku práce, která má do českého právního řádu transponovat směrnici o přiměřených minimálních mzdách. Novela řeší situace, kdy u zaměstnavatele působí více odborových organizací, zavádí valorizace minimální mzdy a ruší v soukromém sektoru zaručenou mzdu. Zaměstnavatele potěší také zrušení povinnosti mít písemný rozvrh čerpání dovolené.

Jen o trochu pomaleji se vyvíjí proces přípravy takzvané flexibilní novely zákoníku práce. V souvislosti s ní se diskutuje o zavedení výpovědi zaměstnavatele bez udání důvodu. I když by tato změna nakonec nebyla přijata, počítá se s jinými novinkami, které zaměstnavatelům usnadní proces propouštění zaměstnanců. Změnit by se mohla také pravidla pro zkušební dobu či souběžné úvazky. Zaměstnanci mají navíc získat možnost samorozvrhování pracovní doby.

Do roku 2026 musí Česká republika také transponovat směrnici o transparentnosti v odměňování. Z ní zaměstnavatelům vyplývá třeba požadavek na uvádění mezd v inzerci nebo zákaz vyptávat se zaměstnanců na výši příjmu v předchozím zaměstnání. Velcí zaměstnavatelé budou muset státu posílat pravidelné zprávy, v nichž budou uvádět statistické údaje o odměňování žen a mužů podle jednotlivých kategorií pracovníků. Ministerstvo práce a sociálních věcí na textu třetí novely již pracuje.

V případě prvních dvou novel je jejich schválení víceméně jisté a do konce léta budeme mít i jasnou představu o jejich obsahu. Transparentnost odměňování sice ještě na spadnutí není, zaměstnavatelé však musí počítat, že budou potřebovat více času na to, aby se na nové povinnosti připravili.

Nenechte si ujít poslední novinky v pracovním právu a přihlaste se na praktické školení Vybrané kapitoly ze zákoníku práce pro neprávníky.